خرید تور تابستان ایران بوم گردی

برنامه صدای ملت در دوازدهمین دوره انتخابات مجلس

برنامه‌ی لیست صدای ملت در دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی منتشر شد:‌ «می‌خواهیم گوش شنوا و زبان گویای ملت باشیم».


 به گزارش انصاف نیوز، در بخشی از این برنامه آمده است: صدای ملت در شرایطی شکل گرفته است که در فاصله اندکی تا برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی، تخمین میزان مشارکت رای‌دهندگان وضعیت مطلوبی را نشان نمی‌دهد. ما به ناامیدی بخش بزرگی از جامعه از بهبود وضعیت کشور آگاهیم و به خوبی می‌دانیم که در چنین شرایطی کسب رای مردم و موفقیت در انتخابات تا چه اندازه دشوار است. صدای ملت در واقع محصول همین شرایط ناامیدکننده است. شماری از نامزدهای انتخابات که منتقد سیاست‌های مخرب و غیرعقلانی حاکم بر کشور هستند؛ در صدای ملت دور یکدیگر جمع شده‌اند تا به اندازه توانشان روزنه‌ای برای امید به آینده را حفظ کنند. نامزدهای لیست صدای ملت با نگاهی واقع‌بینانه صرفا می‌کوشند که در صورت موفقیت در انتخابات، اقلیتی قدرتمند شکل دهند و تا جای ممکن مقابل سیاست‌گذاری‌ها و قانون‌گذاری‌های مخرب بایستند. در این راستا نامزدهای لیست صدای ملت فارغ از گرایش‌های جناحی بر سر محورهایی مشخص از اهداف به توافق رسیده‌اند تا برای تحقق آنها تلاش کنند.


متن کامل

«به‌‌نام خدا

برنامه صدای ملت

در دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی

می‌خواهیم گوش شنوا و زبان گویای ملت باشیم

مقدمه

صدای ملت در شرایطی شکل گرفته است که در فاصله اندکی تا برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی، تخمین میزان مشارکت رای‌دهندگان وضعیت مطلوبی را نشان نمی‌دهد. ما به ناامیدی بخش بزرگی از جامعه از بهبود وضعیت کشور آگاهیم و به خوبی می‌دانیم که در چنین شرایطی کسب رای مردم و موفقیت در انتخابات تا چه اندازه دشوار است. صدای ملت در واقع محصول همین شرایط ناامیدکننده است. شماری از نامزدهای انتخابات که منتقد سیاست‌های مخرب و غیرعقلانی حاکم بر کشور هستند؛ در صدای ملت دور یکدیگر جمع شده‌اند تا به اندازه توانشان روزنه‌ای برای امید به آینده را حفظ کنند. نامزدهای لیست صدای ملت با نگاهی واقع‌بینانه صرفا می‌کوشند که در صورت موفقیت در انتخابات، اقلیتی قدرتمند شکل دهند و تا جای ممکن مقابل سیاست‌گذاری‌ها و قانون‌گذاری‌های مخرب بایستند. در این راستا نامزدهای لیست صدای ملت فارغ از گرایش‌های جناحی بر سر محورهایی مشخص از اهداف به توافق رسیده‌اند تا برای تحقق آنها تلاش کنند:

هشت هدف صدای ملت

کاهش فساد اداری و ارتقای شفافیت

شنیدن صدای گروه‌های آسیب‌پذیر و نمایندگی مطالبات آن‌ها

تحقق عدالت دیجیتال (افزایش سرعت، پوشش و آزادی اینترنت)

بازگشت عقلانیت در مدیریت امور اجتماعی و فرهنگی

بهبود شاخص‌های اقتصاد بیمار ایران

صیانت از محیط زیست و منابع طبیعی

ایجاد توازن میان غرب و شرق در سیاست خارجی

رفع تحریم‌ها

مصادیقی برای اهداف

کاهش فساد اداری و ارتقای شفافیت

گسترش روزافزون فساد مانند موریانه نظام اداری کشور را مورد حمله قرار داده است. بسیاری از فعالان سیاسی در سالهای گذشته با ادعای مقابله با فساد برسر کار آمده‌اند اما هر بار با افشای ابعاد یک فساد جدید جامعه از خودش می پرسد پس چرا هر روز فسادها بیشتر می‌شود؟ کاهش فساد با برخورد انتظامی صرف و نمایش ممکن نیست. کاهش فساد باید از طریق مقابله با سازوکارهای فسادخیز تحقق یابد. از همین رو صدای ملت برنامه‌های زیر را به صورت محوری در اولویت قرار می‌دهد:

تصویب قانون پیشگیری از تعارض منافع و ارتقای سلامت اداری؛

پیگیری اجرای قوانین قبلی در حوزه کاهش فساد؛

اصلاح قوانین مقابله با فساد با هدف ممنوعیت انتصاب بستگان مقامات در پست‌های کلیدی شرکت‌های خصولتی؛

مخالفت یا اصلاح تصمیماتی که زمینه بروز فساد دارند مانند مولدسازی ساختمان‌های دولتی (مصوب شورای عالی سران قوا).

شنیدن صدای اقشار اجتماعی و گروه‌های آسیب‌پذیر و نمایندگی مطالبات آن‌ها

مرور قوانین مصوب مجلس در ادوار گذشته نشان می‌دهد در بسیاری از موارد حقوق و نیازهای گروه‌ها و اقشار آسیب‌پذیر نادیده گرفته شده است. کودکان، سالمندان، معلولان، بازنشستگان، کارگران، معلمان پرستاران و… از جمله گروه‌هایی هستند که در میان دعواهای جریان‌های سیاسی درون مجلس فراموش شده‌اند. نگاهی به آمارهای آسیب‌های اجتماعی، مشکلات معیشتی و محروم ماندن هر یک از این گروه‌ها و اقشار گویای وضعیت بغرنج آنهاست. نامزدهای لیست صدای ملت برای بلندکردن صدای این گروه‌ها برنامه‌های زیر را دنبال می‌کنند:

جلوگیری از تصویب قوانینی که حقوق بازنشستگان را پایمال می‌کند؛

اصلاح قوانین با هدف کاهش کار کودکان زیرسن قانونی و ایجاد زمینه تحصیل بازماندگان از تحصیل؛

اصلاح قانون حمایت از معلولان با هدف ایجاد ظرفیت جدید برای اجرایی شدن آن؛

تشکیل کارگروه مشورتی نمایندگان جامعه بازنشستگان؛

پیگیری تصویب قانون جامع حمایت از سالمندان؛

تشکیل مجمع مشاوران سازمان‌های مردم نهاد فعال کشور برای ارایه مشاوره منظم؛

ایجاد کارگروه مشورتی جامعه کارگری برای اصلاح قوانین ضدکارگری؛

تشکیل کارگروه مشورتی تشکل‌های معلمان؛

تلاش برای شفاف‌سازی مقررات مربوط به جذب معلمان و حمایت از بهبود معیشت آنان.

حمایت از تصویب بندهای قانونی حامی حقوق پرستاران و سایر پرسنل بخش بهداشت و درمان؛

تحقق عدالت دیجیتال (افزایش سرعت، پوشش و آزادی اینترنت)

دسترسی آزادانه به اینترنت باکیفیت یکی از حقوق ملت است اما این حق به بهانه‌های مختلف نادیده گرفته شده است. صدای ملت برای تحقق این هدف موارد زیر را دنبال می‌کند:

حمایت از تصویب قوانینی که به گسترش پوشش اینترنت در کشور منجر می‌شود؛

مخالفت با قوانین محدودیت‌زا شبیه آنچه درباره طرح مشهور «صیانت» مطرح بود؛

تشکیل کارگروه اقتصاد دیجیتال با حضور فعالان این حوزه.

بازگشت عقلانیت در مدیریت امور اجتماعی و فرهنگی

بروز حوادث تلخ پس از درگذشت خانم مهسا امینی در کشور نشان داد که سیاست‌گذار درک دقیقی از مطالبات اجتماعی ندارد. این حادثه یکی از حوادثی بود که در سال‌های اخیر موجب آسیب به اعتماد عمومی شد. صدای ملت بر این نظر است که باید عقلانیت در مدیریت امور اجتماعی و فرهنگی احیا شود. دوره سیاست‌های فرهنگی محدود کننده گذشته است و جامعه نشان داده که به این سیاست‌ها تن نمی‌دهد. صدای ملت برنامه‌های زیر را برای بازگشت عقلانیت به سیاست‌گذاری دنبال می‌کند:

تشکیل کارگروه مشترک با نهادهای پژوهشی مانند انجمن جامعه‌شناسی ایران، انجمن روانشناسی و… برای دخیل کردن نتایح پژوهش‌های اجتماعی در قانون‌گذاری؛

مخالفت صریح با هر نوع قانونگذاری که به تشدید قطبی شدن جامعه بینجامد؛

مخالفت با روش‌های پلیسی و ناقض حقوق اجتماعی زنان؛

مخالفت با قوانین و رویکردهایی که جایگاه ایران را در عرصه بین المللی تضعیف می‌کند؛

حمایت از گفت‌وگو با جهان به جای تقلیل رابطه با برخی کشورها که کارنامه روشنی در رابطه با ایران ندارند؛

کاهش مهاجرت نخبگان از طریق بهبود قوانین کسب و کار و اصلاح رویکردهای امنیتی در برخورد با منتقدان؛

اصلاح قوانین به نحوی که اخراج استادان دانشگاه به دلایل سیاسی و عقیدتی ممکن نباشد؛

سیاست‌گذاری برای افزایش سهم زنان و اهل سنت در پست‌های مدیریتی کشور بر اساس شایسته گزینی؛

دفاع از حقوق قانونی هنرمندان، نویسندگان و خبرنگاران به منظور حفظ سرمایه‌های کشور و ایجاد فضای تعاملی با منتقدان.

 بهبود شاخص‌های اقتصاد بیمار ایران

ایرانیان روزی نیست که با بحران اقتصادی در کشور دست و پنجه نرم نکنند. بهبود شاخص‌های اقتصاد ایران به عوامل متعددی بستگی دارد. اما صدای ملت در حوزه اقتصادی در حد توان خویش محورهای زیر را دنبال می‌کند:

رای ندان به طرح‌ها ولوایح تورم‌زا؛

تشدید نظارت بر روند مالیات‌ستانی از مردم و تلاش برای کاهش مخاطرات مالیات‌ستانی برحیات کسب و کارها؛

حمایت از قوانینی که به تقویت بخش خصوصی واقعی منجر می‌شود؛

اصلاح قوانین با هدف خروج بخش‌های نظامی و نهادهای شبه دولتی از اقتصاد؛

حمایت از قوانین توسعه دهنده اقتصاد سبز و انرژی‌های تجدیدپذیر برای مقابله با ناترازی انرژی.

صیانت از محیط زیست و منابع طبیعی 

افزایش تعارضات اجتماعی در کشور در زمینه آب و محیط زیست نشان می‌دهد که سیاست‌گذار تاکنون به این امر مهم توجه ویژه نشان نداده است. صدای ملت با آسیب‌شناسی قوانین موجود تلاش می‌کند که حفظ محیط زیست از طریق محورهای زیر به پیوست اصلی برنامه‌های توسعه تبدیل شود:

افزایش بودجه سازمان حفاظت محیط زیست در بخش پایش، نظارت و محیط‌بانی؛

اصلاح قانون هوای پاک با هدف اجرایی کردن مفاد آن به نفع توسعه حمل و نقل پاک؛

بازنگری قوانین مربوط به بهره‌برداری از جنگل‌های کشور و مخالفت با تغییر کاربری جنگل‌ها و مراتع؛

تصویب قانون ملی نقشه آب راه کشور به عنوان قانونی جدید با هدف کاهش مصارف و توجه به سیاست بازچرخانی آب و توسعه استان‌های ساحلی به جای تمرکز بر توسعه مرکز کشور؛

بازنگری مقررات استقرار و فعالیت صنایع سنگین و صنعت معدن‌کاری به منظور رعایت ضوابط حفاظت از محیط زیست و منابع طبیعی و مصرف آب.

پاسخگویی به رای دهندگان

در صورت کسب رای شهروندان، تسهیل ارتباط با نمایندگان عضو فراکسیون صدای ملت از طریق ایجاد سایت صدای ملت با دو کارکرد اصلی:

انتشار گزارش‌های دقیق از اقدامات

دریافت نظرات کارشناسان و مردم»

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

  1. مگر دست شماست آقای روحانی اولین سفر رویایی خود را از اروپا شروع کرد ۱۴۹هواپیما و توتال چی شد شما هم بخواهید آنها توازن را بر قرار نمی کنند چون ایران مستعمره نمی شود مثل ژاپن به هر قیمتی صدای ناله های کودکان فلسطینی را خلبان آمریکا شنید ولی آن طرف دیوار مصر نمی شنود

    2
    2
  2. احسنت بر آریا جان، واقعاً گل گفتی، باید با آب طلا نوشت، باید گوش شنوا و چشم بینا پیدا کرد.

  3. با تغییر ۱۰۰ درصدی نمایندگان فعلی مجلس شورای اسلامی باز هیچگونه اتفاق خاصی در تغییر وضعیت فعلی قانونگذاری و نظارت بر عملکرد مسؤولین ارشد کشور اتفاق نخواهد افتاد! چونکه ما بالاتر از مجلس شورای اسلامی که زمانی (قبل از سال ۱۳۸۶) به فرموده بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در رأس امور بود شورای نگهبان را داریم که مصوبات مجلس شورای اسلامی را به سلیقه خود گزینش، پالایش و وتو می کند! همچنین تا موقعی که ساختار کلی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بطور دمکراتیک تغییر اساسی نکند و دگرگون نشود و دین از سیاست جدا نشود (روحانیون و نظامیان از سیاست کنار نروند) و مسؤولین سیاسی و مدیران کشور در هر رده و پایه ای با با آراء مستقیم مردم بطور آزادانه، رقابتی و عادلانه انتخاب نشوند و امور مهم سیاسی. اقتصادی، فرهنگی و … کشور به رفراندوم آحاد ملت گذاشته نشود هیچگونه امیدی به بهبود وضعیت اسفبار فعلی حاکم بر کشور نیست! ۴۵ سال گذشت و دهها مجلس شورای اسلامی در ادوار چهارساله مجلس تشکیل و منقضی شد و هیچگونه بهبودی در شرایط کلی کشور و وضع معیشتی و اقتصادی مردم حاصل نشد بلکه در موارد عدیده ای نیز پسرفت و عقبگرد نیز حاصل گردید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا