خرید تور تابستان ایران بوم گردی

باقری کنی: با همان مواضع هفته قبل بر سر میز مذاکره حاضر شدیم

مذاکره‌کننده‌ی ارشد جمهوری اسلامی در مذاکرات احیای برجام گفت: ما همان مواضعی که در هفته قبل داشتیم و مکتوب کردیم و به طرف مقابل دادیم، با همان مواضع بر سر میز مذاکره حاضر شدیم و طرف ایرانی این دیدگاه‌ها را تبیین و استنادات آن را مطرح کرد و دلایل مرتبط با آن دیدگاه را با طرف مقابل مطرح کرد.

به گزارش فارس، «علی باقری» معاون سیاسی وزیر امور خارجه امروز (شنبه) در گفت‌وگویی در پاسخ به این سؤال که برخی رسانه‌ها و مقامات حاضر در مذاکرات وین عنوان می‌کنند ایران در این مذاکرات مواضع حداکثری دارد و به دنبال وقت کشی است، اظهار داشت: مواضع حداکثری یا حداقلی براساس چه معیاری سنجیده می‌شود؟ ما مواضع‌مان براساس توافقی بوده و هست که در سال ۱۳۹۴ بین ایران و ۱+۵ نهایی شد و نکات، ملاحظات و خواسته‌‌های ما دقیقا مبتنی بر آن توافق است.

باقری افزود: این توافق مورد قبول دو طرف است و یکی از مسائل اصلی این گفت‌وگوها این است که شرایطی فراهم شود که آمریکا که از توافق خارج شده و خواهان ورود به این توافق است مجددا زمینه‌های لازم برای الحاق مجدد آمریکا به این توافق حاصل شود و شرایطی که آمریکایی‌ها لازم است احراز کنند که مجددا بتوانند وارد این توافق شوند، مشخص شود و آن شرایط را احراز کرده و وارد شوند.

وی که با خبرگزاری صدا و سیما گفت‌وگو می‌کرد، با بیان این‌که بر همین اساس ما نمی‌توانیم به توافق بی توجه باشیم، بیان کرد: بر این اساس ما نگاهمان را براساس آن توافق، محورها و مفاد آن شکل دادیم و به نظر من نگاه ما به هیچ وجه حداکثری نبوده و نیست.

  • نمی‌دانم مبنای اظهارنظر آن کسانی که گفتند ایران عقب نشینی کرده، چه بوده

مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سؤالی درباره این‌که گفته شد ایران از موضع خود عقب نشینی کرده و متون ارائه شده از سوی ایران نیز اظهار داشت: آن کسانی که گفتند ایران عقب نشینی کرده را نمی‌دانم مبنای اظهارنظرشان چه بوده است. ما در هفته گذشته دیدگاه‌ها و مواضع طرف ایرانی را بر روی پیش نویسی که در وین ۶ نهایی شده بود، اعمال و درج کردیم و آن را به طرف مقابل دادیم و این بدان معنا بود که جمهوری اسلامی ایران براساس این نگاه، اولویت‌ها و مواضع وارد مذاکره با طرف مقابل می‌شود.

باقری بیان کرد: مجدد که به وین برگشتیم از روز پنجشنبه (۱۸ آذر ماه) نشست‌هایی بین طرف ایرانی و نمایندگان ۱+۴ در وین برگزار شده که به صورت مستمر براساس اسنادی که بین دو طرف تبادل شده، مذاکره می‌کنند.

وی توضیح داد: یعنی ما همان مواضعی که در هفته قبل داشتیم و مکتوب کردیم و به طرف مقابل دادیم، با همان مواضع بر سر میز مذاکره حاضر شدیم و طرف ایرانی این دیدگاه‌ها را تبیین و استنادات آن را مطرح کرد و دلایل مرتبط با آن دیدگاه را با طرف مقابل مطرح کرد.

این دیپلمات ارشد ایرانی خاطرنشان کرد: طبیعی است طرف مقابل استدلال‌ها، نگاه و اولویت‌های خودش را مطرح می‌کند و در مسیر گفت‌وگوها قاعدتا برخی از اختلاف نظرها در این گفت‌وگوها که الان در سطح کارشناسی جریان دارد، حل و فصل می‌شود و برخی از موضوعات باقی می‌ماند که آن موضوعات باید در سطح عالی‌تری مورد مذاکره بین ایران و نمایندگان ۱+۴ قرار بگیرد.

  • مواضع روسیه و چین

معاون سیاسی وزیر امور خارجه در تشریح مواضع روسیه و چین درباره پیشنهادهای ایران نیز اظهار داشت: روسیه و چین مواضعشان را به صورت علنی توسط نمایندگانشان که در مذاکرات حضور دارند و یا از سوی مقام‌های ذیربط شان در وزارت خارجه این کشورها اعلام کردند و از ابتدا هم موضع‌شان همین بود که دیدگاه‌ها، مواضع و اصلاحاتی که طرف ایرانی بر روی پیش نویس حاصل از ۶ دور گفت‌وگو در وین درج کرده قابلیت مذاکره دارد و طرف ایرانی باید از مواضع خودش در نشست با طرف مقابل دفاع کند و طرف مقابل هم نگاه، دیدگاه و نظر خودش را درباره پیشنهادها و اصلاحات طرف ایرانی مطرح کند.

این دیپلمات ارشد ایرانی اضافه کرد: این هم در جلسه گفت‌وگوها مطرح شد و هم به صورت علنی نگاه آنها (روسیه و چین) منتشر شد و در اختیار رسانه‌ها قرار گرفت.

  • فضای داخل گفت‌وگوها بسیار جدی است

وی در تشریح فضای داخل گفت‌وگوها نیز بیان کرد: فضای داخل گفت‌وگوها بسیار جدی است، ولی ضمن رعایت احترام متقابل و با این نگاه که طرفین می‌‌خواهند به یک توافق دست پیدا کنند، از روزی که ما از هشتم آذر آمدیم تا الان، این فضا بر اتاق گفت‌وگوها حاکم است.

به گفته باقری طبیعی است که هر طرفی باید از مواضع خودش دفاع کند و استدلال‌های خودش را بیاورد و منافع طرف خودش را تعقیب کند.

معاون سیاسی وزیر خارجه کشورمان یادآور شد: البته این به معنی همسویی صد در صدی مواضع دو طرف نیست. ولی این‌که رویکرد به گونه‌ای باشد که مخل روند گفت‌وگوها باشد، من حداقل در این مدتی که در متن گفت‌وگوها بودم، ندیدم.

به گزارش فارس، وی بیان کرد: گفت‌وگوها در چند عرصه در ۶ دوری که قبلا بوده و این دوری که الان ادامه می‌دهیم، شکل گرفته است که در برخی از این موضوعات به صورت بخشی توافق‌هایی صورت گرفته، ولی در خیلی از بخش‌ها توافق کامل و جامع صورت نگرفته است.

معاون وزیر خارجه با ذکر مثالی توضیح داد: مثلا درباره اقدامات هسته‌ای درباره بخشی از آن توافقی بین دو طرف صورت گرفته، ولی در همین زمینه موضوعاتی از وین ۶ باقی مانده که هنوز درباره آن توافق نشده و مذاکره درباره آن ادامه خواهد داشت.

باقری گفت: ممکن است برخی از موضوعات به دلیل ارائه نظرات و دیدگاه‌های دولت جدید مطرح شود که این هم ممکن است اضافه شود. ممکن است چند موضوعی که مطرح می‌کنیم در مرحله اول مورد موافقت طرف مقابل قرار نگیرد که این هم می‌شود جزو موضوعات اختلافی.

مذاکره کننده ارشد ایرانی بیان کرد: بر همین اساس ما یک مجموعه موضوعات اختلافی داریم که از قبل باقی مانده و ممکن است در این روند گفت‌وگوها که در این دور آغاز شد، یکسری مسائل در مرحله کارشناسی حل و فصل شود که قاعدتا از صحنه مذاکرات کنار می‌رود و وارد متن توافق می‌‌شود و ممکن است چند موضوع دیگر هم باقی بماند.

وی توضیح داد: بر همین اساس ما دو بخش موضوعات حل نشده خواهیم داشت که بخش اصلی مذاکرات ما در دوره زمانی پیش رو متمرکز بر این موضوعات خواهد بود.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا