خرید تور تابستان ایران بوم گردی

این انتقام‌گیری از اسرائیل، ناشیانه نیست؟

کیومرث اشتریان در یادداشتی تلگرامی نوشت:

در برابر تروریسم دولتی اسرائیل چه باید کرد؟ پاسخ صریح و ساده این است که در برابر اقدامات تروریستی منتسب به این رژیم بایستی صرفا از طریق مجاری بین المللی و رسانه ای اقدام شود و از لفاظی های رسمی در خصوص «انتقام در هر جای جهان» یا «مقابله به مثل در هر نقطه از جهان» اکیدا خودداری شود. البته تاکنون ظاهرا، حداقل در اظهار نظرهای رسمی، چنین نبوده است. بر عبارت «هر نقطه از جهان» تاکید ویژه دارم. می خواهم نشان دهم که این سخن چه وجه خطرناکی می تواند داشته باشد.

رژیم اسرائیل همواره در پی شکل دهی افکار عمومی جهانیان از طریق امپراطوری رسانه ای وابسته به خویش بوده و هست. بیان اینکه در پاسخ این ترورها منافع اسرائیل در همه جای جهان مورد تهدید قرار می گیرد همه کشورهای جهان را بدون استثنا بر ضد ما بر می انگیزاند.

باید توجه کنیم که بیان چنین سخنانی آب به آسیاب امپراطوری رسانه ای ریختن است. چرا که هیچ کشوری مایل نیست که سرزمینش محله تسویه حساب های دیگر دولت ها قرار گیرد. نتیجه آنکه ائتلاف رسانه ای و سیاسی علیه ایران شکل می گیرد، «هم چوب را خورده ایم و هم پیاز را»، و همه فعالیت های ایرانیان خارج از کشور مورد تهدید و تحریم و اختلال قرار می گیرد.

هم اکنون نیز بنا به گزارش رسانه ها برخی از کشورها به شهروندان خود هشدارهایی داده اند. بایستی از تعمیم این هشدارها به سراسر جهان جلوگیری کرد. وزیر محترم امور خارجه، جناب دکتر امیرعبداللهیان، بایستی عنایت داشته باشند که این باید یکی از فعالیت های روزانه دیپلماسی ما باشد. بنابراین، ایران باید از طریق مکاتبات رسمی و محرمانه به همه سفارتخانه های خارجی در ایران این اطمینان را بدهد که ایران از خاک کشور آنها هیچ اقدام انتقامی را سامان نخواهد داد؛ و واقعا هم بر این عهد پایبند باشد. البته اگر هم آن را با زبانی دیپلماتیک و رسمی بصورت علنی بیان کند باکی نیست.

برای اسرائیل چندان ناخوشایند نیست که یک توریست یا یک بازرگان اسرائیلی در یک کشور دورافتاده مورد حمله قرار گیرد تا بتواند از این طریق پیراهن رسوایی جمهوری اسلامی را برافرازد و رابطه ما را با همه دنیا به اختلال بکشاند. بازنده بازی «ترور و انتقام» ما نیستیم. هر چند دنیا متاسفانه بر روابط رسانه ای ظالمانه ای بنیان گذاری شده است اما موضع ما باید حکیمانه و بر اساس اعتماد سازی با کشورهای گوناگون باشد. ما در دنیایی زندگی می کنیم که دزدی از ما و ترور ما را موجه و قانونی جلوه می دهند. هشیار باشیم.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا