خرید تور تابستان ایران بوم گردی

بیانیه جبهه اصلاحات درباره انتخابات: قانون جدید انتخابات مصداق بارز خودبراندازی است

بیانیه جبهه اصلاحات درباره انتخابات منتشر شد که بر اساس آن، این جبهه‌ی سیاسی قانون جدید انتخابات را مصداق بارز خودتحریمی و خودبراندازی دانست.

به گزارش انصاف نیوز، متن كامل اين بيانيه به نقل از کانال تلگرامی جبهه اصلاحات در پی می‌آید:

«به نام خداوند بخشنده مهربان 
 
اصل ششم قانون اساسی تأکید دارد بر آن که در جمهوری اسلامی ایران امور کشور باید به اتکاء آراء عمومى و از راه انتخابات اداره شود. بنابراين فلسفه انتخابات، مراجعه به رأى مردم براى مشخص كردن آن است كه كشور چگونه باید اداره شود. رأى مردم نيز بر اساس هر نفر يك رأى، از طریق انتخابات يعنى انداختن آراء به صندوق رأى و شمارش آنها به دست مى‌آید.
انتخابات اعم از رياست جمهورى، مجلس، شوراها و خبرگان لوازم و شرايطى دارد كه در صورت تحقق آنها، مفهوم انتخابات و مراجعه به آراء مردم معنا پیدا می‌کند. این لوازم عبارتند از: آزاد و رقابتی بودن به معنی حضور نمایندگان گرایش‌ها و سلایق مختلف در عرصه رقابت و اثر بخش بودن نتیجه انتخابات در قانونگذاری و چگونگی اداره کشور. تنها با تأمین و تضمین این شرایط است که می‌توان مردم را به تحقق مطالباتشان از طریق حضور در پای صندوق‌های رأی امیدوار کرد و به اصل ششم قانون اساسی جامه عمل پوشاند.

ما پیش از این بارها گفته‌ایم که نظارت استصوابی، که هرچه پیش‌تر آمده‌ایم غلیظ‌تر و شدید‌تر اعمال شده است، انتخابات رقابتی و معنی دار را کم‌رنگ‌ و کم‌رنگ‌تر کرده است و در آخرین اقدام، اصلاحیه اخیر قانون انتخابات به همه روند‌های غیراصولی و رقابت‌سوز نظارت استصوابی که قبلا اعمال شده و به قانون تبدیل نشده بود، قبای قانون پوشانده است تا امیدی به تجدید نظر در اِعمال ناصواب آن باقی نماند.

واقعیت آن است که پس از صدور بیانیه گام دوم انقلاب و تفاسیری که از آن صورت گرفت، شاهد رویکردها و اقداماتی هستیم که منجر به یک‌دست شدن حاکمیت و انحصار طلبی بی‌سابقه تحت عنوان خالص‌سازی شده و مردم را در تعیین سرنوشت خود به حاشيه رانده است. اراده‌ای که از این مقطع در مجموعه قوای حاکمیت تقویت شده است، اعتنایی به نظر و رأی مردم نشان نمی‌دهد و در بهترین حالت چنین می‌پندارد که خیر و صلاح مردم را بهتر از خود آنها می‌فهمد. چنین اراده‌ای که به تدریج و با غلبه گفتمانی ظهورگرایی بر اندیشه پایه‌گذار جمهوری اسلامی در نهاد حاكميت شکل گرفته، آرمان و اهداف خود را چنان برحق می‌پندارد که قانون، حرمت و کرامت شهروندان و رأی و نظر مردم بازدارنده آن نیست. 

کاهش شدید مشارکت انتخابات مجلس در سال ۹۸ و ریاست جمهوری در سال ۱۴۰۰ ، به ترتیب با ۴۲/۵٪ و ۴۸٪(که۱۳٪ آن باطله بود) نتیجه این روند نامبارک است که معنایی جز از دست رفتن سرمایه اجتماعی و بی‌اعتمادی جامعه به حاکمیت و ناامیدی از اصلاح امور ندارد.

اصلاحیه اخیر قانون انتخابات که موجب تشدید اقداماتی نظیر تقویت و گسترش دامنه اختیارات شورای نگهبان، افزایش نقش نهادهای امنیتی، تقلیل جایگاه قانونی وزارت کشور و افزایش زمینه های تخلف و تقلب است و نيز اعلام پیش ثبت نام کاندیداها را باید گامی در تکمیل فرایند مهندسی زودهنگام انتخابات پیش رو تحلیل کرد. 

جبهه اصلاحات ایران تصویب اصلاحیه اخير قانون انتخابات را در چارچوب مجموعه اقدامات سازمان یافته و گامى به منظور نادیده گرفتن حق حاکمیت ملی و تبدیل جمهوریت به ناجمهوریت ارزیابی می‌کند و معتقد است این گونه اقدامات به ویژه پس از حوادث خونبار آبان ۱۳۹۸ و پاییز ۱۴۰۱ که اهمیت تلاش برای التیام زخم‌های برجای مانده بر پیکره جامعه و کاهش خشم و نارضایتی و اعتراضات مردمی را صد چندان کرده است، مصداق بارز افزودن نارضایتی‌ها و ناامیدی‌ها و درنتیجه خودتحریمی و خودبراندازی است.

جبهه اصلاحات ایران | ۱۴۰۲/۰۵/۱۴»

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

 1. من یکی که دیگه امیدی ندارم براندازی نمی کنم اما به اصلاح امیدی نیست بهترین کار همون ترک ایرانه در تارخ بماند اینها دین را بدنام کردند خجالت واقعا

  1
  2
 2. با این اصلاح که این مهندسی شاید منتج به مهندسی دیگر شود با این تفاوت که کار ازکار گذشته ووقتی برای جبران مافات نخواهد بود.انگار دستهائی در پشت پرده چنین میگویند: عسس مرا بگیر!!؟؟

  1
  1
 3. این آقایون و خانوم های اصلاح طلب مخصوصا و حتی اصولگرا فکر میکنن و توهم اینو دارند که به توصیه ایشان مردم در انتخابات مشارکت میکنن یا نمیکنن خب انتخاباتو تحریم کنید. عموم مردم اگه حال اقتصادیشون خوب باشه تو انتخابات شرکت میکنن اگه تو انتخابات قبلی مشارکت کمتر شده بخاطر مشکلات اقتصادیشونه نه بخاطر توصیه های شما.نیازی به توصیه های شما سیاسیون سیاس ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا