خرید تور تابستان ایران بوم گردی

فیلم | نخستین نخست‌وزیر: ما استعفا دادیم ولی قهر نکردیم

مهندس بازرگان، رئیس هیئت خلع ید در دوران ملی شدن صنعت نفت، از پایه‌گذاران نهضت آزادی و نخستین نخست‌وزیر جمهوری اسلامی ایران بود.

او پس از استعفا از نخست‌وزیری، در مجلس اول شورای اسلامی حضور داشت و پس از آن در تمامی انتخابات‌ها از جمله مجلس و ریاست‌جمهوری شرکت کرد اما همواره رد صلاحیت شد.

به گزارش انصاف نیوز، روز ۵شنبه ۲۸ دی ماه ۱۴۰۲، قرار بر برگزاری مراسم بزرگداشت و  بیست و نهمین سالگرد درگذشت او، توسط بنیاد فرهنگی مهندس مهدی بازرگان در کانون توحید بود، که این مراسم لغو شد.

کانال تلگرامی نهضت آزادی ایران نوشت:
« ساعت ۱۰ شب گذشته اطلاع داده شد که به دستور مقامات امنیتی از برگزاری نکوداشت مهندس بازرگان ممانعت به عمل آمد.»

دکتر محمد مصدق در سال ۱۳۴۴ در نامه‌ای از احمد آباد درباره‌ی مهندس بازرگان می‌نویسد:
«الحق که در راه خدمت به وطن رنج بسیار کشیده‌اند و صدمات ناگواری را تحمل فرموده‌اند. توفیق و سعادت آن یگانه مرد وطن‌پرست و دوستان وفادارشان را از خداوند مسئلت دارم.»

در ادامه نطق‌هایی  از مهندس بازرگان و سخنانی درباره‌ی او را ببینید.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

پیام

 1. آقای بازرگان در برابر نودولتان و هیولاهای زمانه ، زیادی با کلاس و جنتلمن و خوشبین به همه چیز بود و کم آورد و حذف شد ! سواد اسلام شناسی او هم در چهارچوب همان نگاه مهندسی بود و از علوم انسانی و اسلام و روحانیت و پیچیگدی هایش شناخت ژرفی نداشت و طبیعتا دچار خطای راهبردی شد !

  2
  1
 2. با سلام و تشکر. احتمالا مخالفان برگزاری سالگرد مرحوم بازرگان همان هایی هستند که در مجلس شعار مرگ بر بازرگان و برخورد فیزیکی را دنبال می کردند. بابا خدا پدر طالبان را بیامرزد که تکلیف خودش و مردم را روشن کرده است.

  1
  1
 3. گرفتن مراسم برای ایشون موضوعیتی ندارد اگر دوستان اساسا به وطن و اسلام اعتقاد ندارند که ندارند همین مسئله د مورد اصلاح طلبان و آقای خاتمی هم وجود دارد انصاف جایی معنی دارد که انصاف باشد نه شما که کمر به قتل عام بستید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا