خرید تور تابستان ایران بوم گردی

رانندگان اسنپ و تپسی باید مالیات بدهند؟

انجمن تجارت الکترونیک تهران، در بیانیه‌ای اعلام کرد که اخذ مالیات بر ارزش افزوده از خدمات حمل‌ونقل درون‌شهری، خلاف قانون است.

رانندگان اسنپ و تپسی باید مالیات بدهند؟

 ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۳ – ۰۰:۲۴https://cdn.yektanet.com/assets/templates/iframe/banner_template.html?v=202404013014

انجمن تجارت الکترونیک تهران، در بیانیه‌ای اعلام کرد که اخذ مالیات بر ارزش افزوده از خدمات حمل‌ونقل درون‌شهری، خلاف قانون است.

به گزارش عرشه آنلاین به نقل از ایسنا، انجمن تجارت الکترونیک تهران در این بیانیه با اشاره به اینکه مدتی پیش سازمان امور مالیاتی کشور اقدام به مطالبه مالیات ستانی از کاربران تاکسی‌های اینترنتی کرده که با واکنش تعدادی از نمایندگان مبنی بر مخالفت با این اقدام همراه شد، گفته که اخذ مالیات بر ارزش افزوده از خدمات حمل‌ونقل درون‌شهری تصمیمی خلاف قانون است و آثار زیان‌باری برای کاربران به‌همراه خواهد داشت.

بر اساس این بیاینه تاکسی‌های اینترنتی زیرساخت بخش قابل توجهی از سفرهای درون‌شهری در سراسر کشور را تأمین می‌کنند و هر شکلی از افزایش دستوری تعرفه‌های این بخش، آثار تورمی برای مردم به‌همراه خواهد داشت. علاوه بر این، سرویس‌های حمل‌ونقل اشتراکی از بخش‌های مهم اقتصاد دیجیتال به شمار می‌آیند و ایجاد هزینه‌های سربارِ غیرکارشناسی برای کاربران این گروه از استارتاپ‌ها، بدنه‌ اکوسیستم دیجیتال را نیز نحیف‌تر می‌سازد.

انجمن تجارت الکترونیک تهران همچنین از وزیر اقتصاد خواسته تا با توجه به مشکلات این طرح، تدابیر لازم را جهت رفع این مساله در نظر گرفته و جلوی بروز مشکلات مختلف حاصل از این تصمیم را بگیرند.

انجمن تجارت الکترونیک تهران در بیانیه‌ای گفت که دریافت مالیات بر ارزش افزوده از اسنپ و تپسی غیرقانونی است. این نظر هماهنگ با نظر برخی نمایندگان مجلس است، پس احتمالاً دریافت مالیات از تاکسی های اینترنتی منتفی شود.

سازمان امور مالیاتی، مدتی قبل درخواست دریافت ۱۰ درصد مالیات برارزش افزوده از تاکسی‌های اینترنتی کرد، این در صورتی است که مطابق قانون، اخذ مالیات از این گونه شرکت‌ها غیرقانونی ست.

پس از این درخواست، برخی نمایندگان مجلس با ارسال نامه‌ای به هیئت رئیسه مستقیماً مخالفتشان را از دریافت مالیات بر ارزش افزوده از اسنپ و تپسی و دیگر تاکسی های اینترنتی اعلام کرده بودند. حال نوبت به انجمن تجارت الکترونیک تهران رسیده تا به ماجرا وارد شود و بدین‌وسیله ضمن غیرقانونی دانستن این مورد، مخالفت خود را نیز مستقیماً اعلام کرد.

دریافت مالیات بر ارزش افزوده از اسنپ و تپسی مخالف قانون است

به نظر می‌رسد که موضوع دریافت مالیات بر ارزش افزوده از تاکسی‌های اینترنتی با انجمن تجارت الکترونیک تهران به پایان خواهد رسید و سازمان امور مالیاتی احتمالاً چاره‌ای جزء قبول شکست نخواهد داشت؛ مگر اینکه خلافش ثابت شود. در بخشی از بیانیه سازمان تجارت الکترونیک آمده است:

«تاکسی‌های اینترنتی هم‌اینک زیرساخت بخش قابل‌توجهی از سفرهای درون‌شهری در سراسر کشور را تأمین می‌کنند و طبعاً، هر شکلی از افزایش دستوری تعرفه‌های این بخش، آثار تورمی غیرقابل جبرانی را به‌همراه خواهد داشت. علاه بر آن، سرویس‌های حمل‌ونقل اشتراکی از بخش‌های مهم اقتصاد دیجیتال به شمار می‌آیند و ایجاد هزینه‌های سربار غیرکارشناسی برای این گروه از استارتاپ‌ها، بدنه‌ اکوسیستم دیجیتال را نیز نحیف‌تر می‌سازد»

دریافت مالیات بر ارزش افزوده از اسنپ و تپسی مخالف قانون است

در بخش دیگری از بیانیه این سازمان گفته شده: «انجمن تجارت الکترونیک تهران از وزارت محترم اقتصاد تقاضامند است تا با عنایت به مشکلات عدیده‌ این طرح که پیش‌تر عنوان شد، تدابیر لازم را جهت رفع این مسئله در نظر گرفته و جلوی بروز مشکلات مختلف حاصل از این تصمیم را بگیرند.»

مدتی قبل در اقدامی مشابه، برخی نمایندگان مجلس هم در نامه‌ای مشترک به هیئت‌رئیسه اعلام کردند که اخذ مالیات برارزش افزوده از تاکسی‌های اینترنتی خلاف قانون است. البته دلیل اصلی مخالفت نمایندگان با این طرح، افزایش هزینه‌های مصرف‌کنندگان یا همان مردم است. بدیهی است که اگر از تپسی و اسنپ و دیگر تاکسی‌های اینترنتی مالیاتی دریافت شود، طبیعاً این شرکت‌ها هزینه بر باد رفته خود را از جیب ملت مطالبه می‌کنند و این کار را یا با افزایش کرایه‌ تاکسی انجام می‌دهند و یا حق کمیسیون از راننده را بالا می‌برند.

چرا دریافت مالیات از تاکسی‌های اینترنتی خلاف قانون است؟

چندی پیش سازمان امور مالیاتی از دولت درخوست کرد که 10 درصد مالیات از ارزش افزوده از تاکسی‌های اینترنتی دریافت کند. این در حالی است که طبق بخشنامه سال 1399 سازمان امور مالیاتی و همچنین قانون مالیات بر ارزش افزوده، شرکت‌های ارائه‌دنده خدمات هوشمند جابجایی مسافر که در رأس آن تاکسی‌های اینترنتی و به خصوص اسنپ و تپسی هستند، از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده معاف هستند.

شما درخصوص دریافت مالیات از تاکسی‌های اینترنتی چه فکر می‌کنید؟ آیا این موضوع ممکن است درنهایت تصویب شود و اگر تصویب شود به نظرتان مردم باید بهایش را بپردازند؟ لطفاً نظرات خود را برای ما در بخش کامنت‌ها به اشتراک بگذارید.

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا