خرید تور تابستان ایران بوم گردی

بحران مدیریت یا مدیریت بحران در مواجهه با کرونا ویروس

سجاد تقی‌پور در یادداشت ارسالی یه انصاف نیوز درباره‌ی نحوه‌ی مدیریت بحران در مواجهه با کرونا نوشت:

بحران جهانی بیماری کروناویروس ۲۰۱۹ یا همان “COVID-19” عفونتی است که در اثر نوع خاصی از ویروس ایجاد شده و اولین بار در اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین ظاهر شد و اکنون به یک اپیدمی جهانی مبدل شده و در حال حاضر چند ده کشور جهان را درگیر خود کرده و چه بسا در آینده ای نه چندان دور کاملأ فراگیر شده و به بحران سطح اول جهانی تبدیل شود.

با توجه به قدرت اقتصادی کشور چین بعنوان مبدأ این ویروس و ارتباطات در هم تنیده انسانی متأثر از همین مراودات اقتصادی در این موضوع که نمی توان جلوی نفوذ این ویروس مرموز به کشور را بگیریم شکی نداشته و معتقدم با اتخاذ تدابیری می توانستیم روند نفوذپذیری این ویروس به کشور را کندتر و یا به تعویق می‌انداختیم و زمینه سازی‌های بیشتر و مناسب‌تری برای به حداقل رساندن تبعات ناشی از کرونا ویروس را مهیا می‌کردیم تا اکنون برای مقدماتی‌ترین و مفیدترین ابزار جلوگیری از شیوع این بیماری، یعنی ماسک و دستکش به مشکل برنخوریم.

تجربه‌ها نشان داده سودجویان در مواجهه با این مشکلات و بحران‌ها از مسوولین برنامه ریز کشور برنامه ریزی و پیش بینی‌های البته غیرانسانی بهتری داشته و توانسته‌اند و با پیش بینی بحران‌های پیش رو همچون این اپیدمی سراسری با احتکار این ملزومات نشان دهند در برنامه ریزی کثیف مدیریتی از مسوولینی که برای مردم تعیین تکلیف می‌کند، دقیق‌تر عمل می‌کنند و با عملکرد در تضاد با منافع و سلامت مردم نبض بحران‌ها را در جهت رسیدن به سودجویی غیرانسانی خود در دست می‌گیرند.

براستی چرا مدیران برنامه ریز کشور به‌جای پیش بینی و مدیریت چنین بحران‌هایی تقریبأ از قبل ملموس همیشه دچار بحران مدیریت بوده و از سودجویان در این تلاطمات شأن مدیریتی ضعیف‌تری داشته و نتوانسته‌اند در مواجهه با مشکلات این چنینی مدیریت بحران کنند؟!

سوال بی جوابی که چندین سال است که در موضوعات اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اکنون در این بحران سلامت مطرح شده این است که همیشه در بحران مدیریت غوطه ور بوده‌ایم.

شاید از هنگام شروع این اپیدمی در چین مدیران بهداشت و درمان کشور می توانستند با برنامه ریزی ملزومات مواجهه با این بحران را فراهم می‌ساختند و سپس مسولین اجرایی با تشکیل ستاد مبارزه با ویروس کرونا در ماه‌های قبل تدابیر و تصمیماتی را اتخاذ می‌کردند تا اکنون و در میان امواج و تلاطم به مشکلات و کمبودها برنخوریم.

در پایان درود می‌فرستیم به روح درگذشتگان مدافع سلامت و از پزشکان، پرستاران و کادر درمان کشور به‌عنوان مدافعان سلامت کشور باید قدردان بود که با کمترین امکانات توانسته‌اند از جان و سلامت خود مایه بگذارند و در نقطه صفر این اپیدمی به درمان بیماران رسیدگی کنند و بی شک ملت ایران این تلاش ها و از خودگذشتگی‌ها را هرگز فراموش نخواهد کرد.

همچنین نباید هم اکنون هم از تلاش های مدیران بهداشت و درمان و برخی دیگر از دست اندرکاران چشم پوشی کنیم و ما مردم باید با همکاری کامل و اجرای دستورالعمل های بهداشتی و ایجاد فضای آرام و بدور از حواشی وبی توجهی به شایعات تا پایان و شکست کرونا ویروس در کشور تلاش کنیم.

انتهای پیام

بانک صادرات

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا